Siedziba GłÓwna

Firma "AGROLL" powstała w 2000 roku. Od chwili powstania działalność firmy jest związana ...

Czytaj

Centrum Ogrodnicze

Centrum Rolno - Ogrodnicze "AGROLL", autoryzowany dealer firmy Nutrena z siedzibą w ... CzytaJ

DYSTRYBUCJA MOBILNA

W 2004 roku Nutrena, jako pierwsza w Polsce, wprowadziła Program Mobilnej Dystrybucji. Żelazną ...CzytaJ

 
 

Warto wiedzieĆ

 

 

Oprócz pracy, każdy z nas potrzebuje wytchnienia. mieszkamy i prowadzimy swoją działalność w bardzo urokliwym miejscu Polski. Pozwólcie Państwo, że podamy garć informacji na temat naszej okolicy.

 

Ciężkowicko – Rożnowski Park Krajobrazowy utworzony w 1995 roku, na którego terenie znajduje się Rezerwat Przyrody „Skamieniałe miasto”. Jest on oddalony o około 700 m na południe od centrum Ciężkowic, na północno - zachodnich stokach wzniesienia "Skała"(365 m n. p. m).

Obszar "Skamieniałego Miasta" jest pierwszym w Karpatach, gdzie zostały rozpoznane struktury kopalnych podmorskich osuwisk. W pojęciu światowego dziedzictwa geologicznego jest to szczególnie ważny motyw ochrony, promujący dany obszar na europejską listę tej rangi zabytków. Skałki występujące w rezerwacie zbudowane są z piaskowca „Ciężkowickiego”, który pojawił się około 30 mln lat temu (era kenozoiczna, epoka dolno-eoceńska).

Rezerwat przyrody nieożywionej utworzono w 1948 r., stanowi on powierzchnię - 14,9 ha. Przez "Skamieniałe Miasto" prowadzi jeden szlak koloru niebieskiego. Czas przejścia całego szlaku wynosi od 60 do 90 minut.

Największy wpływ na obecny kształt skał miały warunki atmosferyczne, erozja wodna i wietrzna, które nadal formują ciekawe kształty. To bogactwo form silnie oddziałuje na wyobraźnię turysty.

Z rezerwatem związane jest wiele legend i opowieści, dlatego też skałkom nadano nazwy wywodzące się z tych legend lub związane z bezpośrednimi skojarzeniami obserwatorów.

Najsłynniejszą jest „Czarownica” skała o charakterystycznej jednej ze ścian, wyglądem przypominającą profil wiedźmy. Skałka ma kształt baszty, niższej od strony drogi natomiast od strony rzeki pionowa ściana sięga 13 metrów. Skałkę można podziwiać z tarasu znajdującego się kilka metrów dalej tuż przy chodniku.

„Grunwald” nazywany też „Piekłem” w południowo-zachodniej części wysokość skałki dochodzi do 17 metrów i stopniowo zmniejsza się w kierunku północno-wschodnim. Nazwa „Piekło” związana jest z jaskinią szczelinową znajdującą się z południowej strony skałki natomiast obecna nazwa „Grunwald” nadana została w 1910 roku i pochodzi od ufundowanej przez I. J. Paderewskiego tablicy upamiętniającej 500 rocznice zwycięstwa pod Grunwaldem, w bitwie tej zginęło 6 mieszkańców Ciężkowic walczących w chorągwi Zygmunta z Bobowej.